מסעות יוון | בעקבות הקהילות היהודיות | אריה דרזי | זיכרון השואה ושימור מורשת הקהילות היהודיות ביוון

זיכרון השואה ושימור מורשת הקהילות היהודיות ביוון

הצורר הנאצי גדע ביד אכזרית, מורשת מפוארת בת מאות שנים של הקהילות היהודיות ביוון. הקהילות היהודיות התקיימו ביוון, דורות רבים, וראשיתן במגורשי בית ראשון, ובית שני וכן במגורשי יהדות ספרד ופורטוגל .

לפני כ–10 שנים התחלתי בקיומם של מסעות בני נוער ליוון. התחושה שליוותה אותי באותה עת הייתה שגורל יהודי יוון והשמדתם במחנות המוות, נשתכחה מעט בין דפי ההיסטוריה של עמנו במולדתו החדשה. מטרת המסעות הייתה לכוון את אור הזרקורים גם אל סאלוניקי - "ירושלים דבלקן", ואל שאר קהילות יוון שדבר מעברן המפואר לא נותר, בתום מלחמת העולם השנייה.

מידי שנה בשנה עברו בני הנוער סדנאות והכשרה בנושא שואת יהודי יוון, ולאחריהן יצאו איתי למסע ביוון, במטרה לפגוש את שארית הפליטה באותן קהילות, או להתוודע אל המורשת המפוארת של קהילות אלו. מרכיב מרכזי במסע היה ביקור ברובעים היהודיים, בבתי הכנסת, בתי העלמין היהודיים,אנדרטאות הזיכרון לשואה, ומונומנטים יהודיים נוספים. בחלק מהמקומות נפגשו הקבוצות עם ניצולי השואה, החיים בארץ או שעדיין חיים ביוון. השפעת המסעות על בני הנוער הייתה חזקה ביותר, ובעיקר בזיקתם לעם ולמולדת.

במהלך המסעות הייתי עד למעשי ונדאליזם רבים שפגעו באתרים היהודיים בכל רחבי יוון, קברים חוללו, צלבי קרס רוססו על אנדרטאות הזיכרון ועזובה רבה ליוותה מקומות אלה, בהעדר יהודים באותם מקומות. במקומות בהם ניסו לשפץ את האנדרטאות והקברים, התברר כי הכתובות הינן באותיות עבריות, ועבודת השיקום לא צלחה בהעדר יכול לקרוא ולכתוב בעברית. טעויות רבות נותרו על המציבות והאנדרטאות. קשה היה להישאר אדיש למתרחש. פניותיי הרבות לגורמים, למוסדות ולאנשי עסקים בבקשה לקחת על עצמם לסייע במימון קבוצות עבודה של בני נוער, לביצוע עבודות שיפוץ וניקיון בבתי העלמין ואנדרטאות הזיכרון ביוון, הושבו ריקם.

לפני 4 שנים קיבלתי החלטה, לצאת במימון פרטי שלי מידי שנה בראש קבוצת עבודה לאחת מקהילות יוון, לצורך ביצוע עבודות שיקום ושימור של המונומנטים היהודיים במקום. במסעות שערכתי לאורכה ולרוחבה של יוון, ביקרתי בלמעלה מ-20 מקומות בהם התקיימו חיים יהודיים לפני השואה. בין הקהילות סאלוניקי, אתונה, חאלקידה, וולוס,לאריסה, טריקאלה, יואנינה, ואריה, קבאלה, קסאנטי, קומוטיני, דראמה, סרס, אלכסנדרופוליס, פלורינה, ואח' ואף באיים רודוס, כריתים וקוס. במרבית המקומות עדיין נשתמרו חלק מבתי העלמין היהודיים, אך נמצאים במצב של עזובה. אנדרטאות הזיכרון לשואה ובתי העלמין הנמצאים במקומות בהם אין יהודים, סובלים מנחת זרועם של ונדאליסטים אנטישמים.

את מסעותיי הראשונים קיימתי לרודוס, לשיקום קברים ומציבות בהם קברות הרבנים הראשיים, וכן לשיפוץ אנדרטת הזיכרון לקורבנות השואה המוצבת בתוך בית העלמין. בשנה שעברה, יצאתי בראש קבוצה של צעירים, לביצוע עבודות שיקום וניקיון בבית העלמין היהודי באי קוס אשר עמד על סף כליה וחורבן. לשמחתי הצלחתי להופכו למקום נקי ומסודר לטובת שימור המורשת, ויוצאי קהילה יהודית זאת. עבודה רבה עוד לפניי, ומשאביי דלים ומצומצמים, בהעדר תמיכה. בשיחותיי עם מר ג'ק כהן מדראמה המנסה לבדו לשמור עדיין על בתי העלמין בדראמה וקבאלה, ועם חברים אחרים בוולוס, בטריקאלה בקסאנטי ובמקומות נוספים, הבטחתי לנסות ולסייע, וכולי תקווה שאצליח. עשייה זאת לא יכולה להמשיך ולהתקיים כמעשה חלוצי של אדם אחד.

אני פונה לכל מי שיש בכוחו, אדם בודד או קבוצה, המגיעים לאחת הקהילות ויש בכוחם לקום ולעשות מעשה, או לתמוך במסעותיי, לסייע כמיטב יכולתם. אשמח לסייע בכל מידע הדרוש בענין זה. על מנת להפוך את המידע שברשותי לנחלת הכלל פעלתי במספר מישורים:

- הקמתי אתר אינטרנט בו ניתן למצוא מידע אודות מסעותיי ועבודותיי בקהילות יוון WWW.YAVAN.ORG.IL וכן ניתן ליצור איתי קשר באמצעות הדואר האלקטרוני.

- הוחל שיתוף פעולה אינטנסיבי עם עורכי ויקיפדיה, האינציקלופדיה האינטרנטית, בה הוכנסו תמונות וערכים בהם שמות כל הקהילות היהודיות ביוון, וכן מחנה הריכוז חיידרי שעל יד אתונה. בנוסף הוכנסו בחסותי, תחת שמות הקהילות, תמונות מאתרים יהודיים באותן קהילות, וכל זאת כהוקרה לזכר שואת קהילות יוון.

אני מברך על ברכת הדרך והתמיכה שניתנה לי על ידי ארגון ניצולי מחנות ההשמדה יוצאי יוון בישראל, בראשותו של מר משה העליון.

אני מקדיש את כל מעשיי ופועלי לזיכרם של הניספים בשואה מקרב יהודי יוון - יהי זיכרם ברוך, ולניצולי השואה החיים בישראל – שיזכו לבריאות ואריכות ימים.

אריה דרזי

 

התפרסם בקול הניצולים גיליון מספר 16 – פסח תשע"א