מסעות יוון | בעקבות הקהילות היהודיות | אריה דרזי | מסעות רודוס 3

מסעות רודוס - חלק שלישי 

 

מסעות רבים ערכתי לאי רודוס במטרה לחקור את מורשתה של הקהילה היהודית באי. 

טיילתי באי לאורכו ולרוחבו במטרה לחשוף את תרבותם ואורח חייהם של בני הקהילה עתיקת היומין 

אשר חיה באי במשך דורות רבים, עד השמדתם בידי הצורר הנאצי.  

בכתבותיי הקודמות פרשתי לרגליכם יריעה רחבה אודות האתרים היהודיים ברודוס. 

פרק זה מוקדש לאתר פחות מתוייר על ידי הישראלים המבקרים באי, לבית העלמין היהודי. 

בית העלמין היהודי, הינו בין השמורים והמטופחים בכל אירופה, בדומה לבית העלמין היהודי בסלוניקי. 

בית העלמין המקורי של יהודי רודוס, שכן קרוב לרובע היהודי, בתחומי העיר רודוס. עם עלייתם של הפאשיסטים האיטלקיים לשלטון והחלת חוקי הגזע באי, טרם פרוץ מלחמת העולם השנייה, נצטוו היהודים להעתיק את בית העלמין למקום חדש שהוקצה להם, מרוחק יותר מהעיר, על מנת לפנות שטחים לטובת בנייה בעיר. היהודים נאלצו להעתיק את קברות אחיהם ובני משפחותיהם, תוך פרק זמן קצר ביותר, למקום החדש. 

בית העלמין הנוכחי נסתר מעט מעיני הנוסעים בדרך המובילה מרודוס העיר אל קליתאה.  

נסיעה של כעשר דקות מהעיר, לאורך החוף המערבי, תביא אתכם אל בית העלמין. בעבר הייתה בכניסה לבית העלמין רחבה, אשר אפשרה הגעה נוחה יותר למקום, וחניית כלי הרכב בסמוך, אלא שעם השנים, נלקח חלק זה לטובת הרחבת הכביש הסמוך. ניתן להחנות את הרכב בצד הכביש הסמוך, ולרדת בגרם המדרגות המוביל ישירות אל הכניסה לבית העלמין. שלט קטן מקדם את פני הבאים ועליו כתוב בעברית "בית הקברות". מיד בכניסה נמצאת רחבה, מימינה חדר המשמש כמשרד, ובו ציוד ותמונות הקשורות לבית העלמין, צילום העתקת הקברים, קטעי עיתונות וכן ספר רישום שמות המתים ומקום קבורתם. משמאל לרחבה נמצאת שורת הרבנים הגדולים. שביל ארוך מוביל מהכניסה ועד לחומה המסמנת את קצהו של בית העלמין. שורות רבות של קברים נמצאות מימינו ומשמאלו, אשר חלקם מגיע עד למאה ה-16. סיפורים רבים שמעתי ממלוויי בני רודוס אודות חלק מהנפטרים, סיפורים כואבים ועצובים בצד סיפורי אהבה. מרבית המצבות שטוחות ואחידות, ונראה כי החיפזון להעתיק את הקברים מהר, ניכר בצורת הקברים. למרות זאת, אין ספק שנעשתה עבודה טובה ובעמל רב. הקברים מסודרים בשורות מדויקות ובגובה אחיד. אך, למרות הכל ניתן למצוא בסמוך לחומה החיצונית אנדרטאות של קברות אחים, ולאורך השביל חלקים מהמצבות אשר הובאו מאוחר יותר. 

במרכזו של בית העלמין, משמאל, מתנוססת האנדרטה לזכר קורבנות השואה, בני רודוס אשר נרצחו באושוויץ על ידי הצורר הנאצי. על האנדרטה שמות כל המשפחות שבניהם ובנותיהם ניספו. פליאה נשמעה בקולו של אשי טאוב בקוראו את שמות המשפחות, "אבל אלה שמות ספרדיים טהורים" אמר. ניכר כי בהרהורי ליבו חשב כי לא רק בני עדות אשכנז נטבחו ונרצחו אלא גם, לדאבוננו, גם אחינו בני ספרד וכתובותיהם של משפחות כהן, לוי, מזרחי, אשכנזי, ירושלמי, אלחדף, אלשיך ואחרים חקוקות היו לרגלינו. ממול לאנדרטת הזיכרון מצויה אנדרטה לזכר נעדרי ספינת המעפילים "פנצ'ו", אשר הוחזקה באי רודוס. מקום קבורתם של שבעה מבין המעפילים לא נודע עד היום. בית העלמין מטופח ומתוחזק היטב בידי בני הקהילה המעטים הנמצאים באי. אולם, מעבר לסיפורו של כל קבר וקבר במקום, נראה היה כי קיים צורך לטפל בקברים ולנסות לשחזר את הכתובות החקוקות באבן, אשר דהו ברבות השנים. 

בקיץ 2008, יצאתי לרודוס יחד עם רעייתי וחברי הקרוב אשי טאוב, מלוווה בשלושה צעירים, אשר זכיתי לסייע להם לשקם את חייהם, ומקיימים כיום אורח חיים עצמאי, רפי, סרגיי ודניאל. מטרת הנסיעה הייתה שיפוץ קברים בבית העלמין היהודי. תאום לצורך זה נעשה עם מזכירת הקהילה היהודית באי וכן עם יו"ר העמותה להנצחת מורשת יהדות רודוס וקוס. עם הגיענו לבית העלמין בחרנו שלא במקרה, להתחיל דווקא בניסיון לשחזר את הכתובות על קברות הרבנים הגדולים. 

למרות החום הכבד, עבדנו כולנו שעות רבות במהלך היום, למעט הפסקות קצרות לשתייה ואוכל. 

לדאבוננו, הספקנו מעט מאוד יחסית לעבודה הנדרשת במקום. על מנת לבצע עבודה מעין זו קיים הכרח לדעת את השפה העברית על בוריה. אין ביכולתו של אדם שאיננו יודע את השפה לבצע עבודה זאת. 

כך, שאין באפשרותם של היוונים תושבי האי לבצע עבודה זאת. בנוסף לקברים קיים צורך בשיחזור הכתב על אנדרטאות הזיכרון. להערכתי כבר אז ידענו כי נשוב למקום וננסה להשלים את המלאכה. 

גם השנה בכוונתי לצאת שוב, במטרה להמשיך ולסייע במלאכה חשובה זאת ובראש מעייניי אנדרטת הזיכרון לבני רודוס שנרצחו בשואה. 

השבוע ציינו את יום הזיכרון לשואה ולגבורה. נושא זה חשוב לציין לא רק ביום אחד בשנה, אלא במהלך השנה כולה, ובכל הזדמנות. כתבותיי הינן בנושא שואת יהדות יוון, קהילות אחדות מיני מאות אלפי קהילות יהודיות, הפרושות על פני אירופה כולה, אשר נכחדו ונמחקו מעל פני האדמה. בכותבי על קהילה זאת או אחרת בכוונתי, להזכיר כל אחת ואחת מהקהילות הקדושות האחרות ולשמרן בזכרוננו. 

אתם התיירים הישראלים, הפוקדים השכם והערב את מדינות אירופה כולן, בעת חופשותיכם, עשו טובה עם עצמכם והכניסו למסלולי הטיול גם את אותם אתרים, בתי הכנסת, מוזיאונים יהודיים ובתי עלמין. תחושת הניצחון והגאווה המלווה אותנו בביקור באתרים אלה, כישראלים בני המולדת היהודית, לא תסולא בפז. לכם המטיילים ברודוס, הוסיפו ובקרו בבית העלמין היהודי. קריאת הקדיש על יד אנדרטת זיכרון, איננה בגדר מצווה בלבד, אלא בעלת חשיבות לאומית וערכית ממעלה ראשונה.  

.