מסעות יוון | בעקבות הקהילות היהודיות | אריה דרזי | מסעות קודמים

מסעות קודמיםהמסע לקוס 2011  

בחודש ספטמבר 2011, יצאתי לאי קוס בראש קבוצה המונה 5 אנשים. מטרת הקבוצה הייתה לחשוף ולנקות את המציבות הפזורות בשטח בית הקברות הישן. חלק גדול של המציבות היו קבורים באדמה, במלואן או בחלקן, והיה צורך לחשוף אותן ולנקותן. רעידת האדמה שפקדה את האי בשנת 1933, גרמה לנזק עצום לקברים, מעבר לכך שהשנים שחלפו לא הותירו על תילו ולו קבר אחד שלם. מאחר ולא מצאנו בית מלון פנוי, בעיר קוס, התמקמנו בקרדמנה המרוחקת כ -25 ק"מ מקוס. זהו כפר תיירותי על קו החוף בדרומו של האי.  

לכתבה המלאה לחץ כאן 

לגלריית תמונות לחץ כאן 

 

המסע לקוס 2010 

מטרת המסע היתה שיקומו של בית העלמין היהודי באי קוס שנמצא בסכנת כלייה וחורבן. בחודש ספטמבר 2010, יצאתי שוב עם 4 בני נוער, במטרה לבדוק את מצבו של בית העלמין היהודי באי קוס, אשר על פי דיווחים של יהודי קוס החיים בארץ, עומד בפני סכנת השמדה. מצאנו 2 בתי עלמין: בית העלמין החדש אשר שימש את הקהילה היהודית בקוס, מאז תחילת המאה הקודמת ועד גירושה של הקילה היהודית למחנות המוות בשנת 1944. ובית העלמין הישן ששימש את הקהילה היהודית במשך כ-300 שנה, עד הקמת החלקה החדשה. בתי העלמין נמצאו על סף חורבן, היו במצב של הזנחה ועזובה. בבית העלמין לא נותרו קברים העומדים על תילם, אלא מציבות רבות הפזורות בשטח. החלטתי על ביצוע העבודות בחלקה החדשה. לאחר שבוע עבודה, נוקה בית העלמין, המציבות שוקמו בחלקן ונוקו, והמקום הפך לראוי, מסודר ונקי, לכבודם של המתים, ולכבודן של המשפחות ובני הקהילה החיים בארץ ובחו"ל. לגלריית תמונות לכתבה 

 

 

מסע רודוס 2009 

בחודש ספטמבר 2009 יצאתי כמתוכנן עם קבוצה של 4 צעירים, להמשך עבודות 

השיקום בבית העלמין היהודי ברודוס. מטרת הנסיעה הייתה שיפוץ אנדרטת הזיכרון לשואה, הממוקמת בתוך בית העלמין. במסגרת העבודה, שופצה ונוקתה אנדרטת הזיכרון, שמות משפחות הניספים מקרב קהילות רודוס וקוס, שוחזרו ונכתבו מחדש. כמו כן נוקו ושופצו מספר מצבות השייכות למשפחות בנעטר וסוריאנו. 

לגלריית תמונות 

 

מסע סובב יוון - 2009 

מסע זה שארך כשלושה שבועות, השתרע על פני קילומטרים רבים, ממרכז יוון ועד 

צפונה, בעקבות קהילות יהודיות שנכחדו בשואה. 

המסע כלל ביקורים באתונה, חאלקידה, וולוס, לאריסה, טריקלה, סאלוניקי, 

קבאלה, דראמה, קומוטיני, סרס, קסאנטי, פלורינה, ויאנינה. 

הסיורים במקומות אלה, בהם חיו בעבר קהילות יהודיות, נערכו במטרה לאתר  

ולבקר במונומנטים יהודיים, בתי עלמין ובתי כנסת. קיימת חשיבות מרובה לרישום ותיעוד אתרים יהודיים, במטרה להמשיך ולשמרם. 

כמו כן נוצר קשר עם הקהילה היהודית הקיימת כיום בחלק מהמקומות. 

לכתבה המלאה 

לגלריות: אתונה | חאלקידה | וולוס | לאריסה | טריקלה | קבאלה 

 

 

2008 

קבוצת עבודה לרודוס. בשנה שעברה אורגנה על ידי קבוצה מצומצמת של צעירים, שמטרתה ביצוע עבודות שיקום ושיפוץ בבית העלמין היהודי ברודוס. במסגרת המסע שוחזרו הכתובות על קברי רבנים. הקבוצה אף ביקרה בבית הכנסת והמוזיאון היהודי המשופץ, במבנה עירוני אשר שימש בעבר כבית המדרש הגדול להכשרת רבנים, וכן במטה הגסטפו לשעבר, מבנה המשמש כיום בית ספר להכשרה למקצועות המלונאות. לסיור במטה הגסטפו התלוותה לקבוצה ניצולת השואה גברת סטלה לוי, המתגוררת כיום בארה"ב. גברת לוי סיפרה לחברי הקבוצה על שהתרחש במקום ערב גירוש יהודי רודוס.  

לכתבה המלאה: רודוס - חלק שלישי 

לכתבות קודמות על רודוס: רודוס - חלק ראשון רודוס - חלק שני 

לגלריית תמונות 

 

2008 

מסע הרכבות מסאלוניקי לאושוויץ. זהו מסע רכבות ראשון מסוגו, המשחזר את מסלול נסיעת הטרנספורטים שהובילו את יהודי סאלוניקי וצפון יוון אל מחנה המוות אושוויץ. חברי המשלחת עשו את הדרך ברכבות, מסאלוניקי שביוון ועד קראקוב שבפולין במשך 3 ימים ולילות. הנסיעה החלה ביוון, עברה דרך בולגריה, סרביה והונגריה ומשם המשיכה לפולין. שיאו של מסע זה היה הביקור במחנות המוות אושוויץ ובירקנאו. משם עשינו את דרכנו חזרה לאתונה, על מנת לבקר במחנה הריכוז של יהודי יוון, בחיידרי הסמוכה לאתונה. לכתבה המלאה 

לגלריית תמונות 

 

2007 

כריתים - עקב קשיים בגיוס כספי תרומות בשנה זאת, לאחר מלחמת לבנון השנייה, לא יצאה משלחת נוער ליוון. 

למרות זאת, ועל מנת ליצור רצף ולא להפסיק את חקר שואת קהילות יוון, החלטתי לנסוע יחד עם רעייתי בתיה לכריתים, בניסיון להתחקות אחר סיפורה של הקהילה היהודית, אשר נספתה כולה לאחר שהספינה שהובילה אותם לפיראוס בדרכם למחנות, טובעה בידי ספינת מלחמה בריטית. רק יהודים בודדים שרדו לאחר שברחו להרים. מטרת הנסיעה הייתה העיר חאניה, בה קיים עד היום בית הכנסת "עץ החיים" המשמש גם כמוזיאון ובו פריטים ממורשת יהודי כריתים. קיימת חובה להזכיר את האמן והסופר היווני ניקוס סטאוורולאקיס, אשר החל את מפעל ההנצחה ושימור בית הכנסת, בדומה לפעילותו להקמת המוזיאון היהודי בסאלוניקי. 

לגלריית תמונות 

 

2006 

משלחת בוכנוואלד 

במסגרת עבודתנו הטיפולית עם נוער עולה ממדינות חבר העמים, עלה הצורך ליצור אצלם זיקה לעם ולמולדתו היהודית. בעקבות צורך זה, התארגנה משלחת נוער עולה למחנה הריכוז בוכנוואלד שבגרמניה. מחנה זה ריכז בתוכו בתקופת מלחמת העולם השנייה אלפי חיילים סובייטים שנפלו בשבי הגרמני. במסגרת המסע לגרמניה ביקרנו בברלין באנדרטת הזיכרון לשואה, במוזיאון היהודי, בוילה ונזה, באתרי זיכרון לחללי הצבא האדום, וכמובן במחנה הריכוז בוכנוואלד הסמוך לויימאר. בדרך זאת יצרנו חיבור בין האסון שפקד את העם היהודי בשואה, והצורך בהקמת בית יהודי, לבין תרומתו של העם הסובייטי למיגור הצבא הגרמני ושחרור חלקים נרחבים באירופה ובכללם את ברלין וחלק ממחנות הריכוז. 

לכתבה המלאה 

לגלריית תמונות 

 

2005 

משלחת רודוס 

משלחת נוער נוספת אשר יצאה אל האי במטרה לאסוף חומר נוסף לצורך עריכת סרט דוקומנטרי אודות קהילת רודוס ומורשתה. במסע זה הצלחנו לאתר את מטה הגסטפו באי ולהשיג חומר תיעודי נוסף, אשר אפשר את הפקת הסרט הדוקומנטרי. 

לכתבות בנושא המסעות ברודוס: 

רודוס - חלק ראשון 

רודוס - חלק שני 

רודוס - חלק שלישי 

לגלריית תמונות 

 

 

2004 

משלחת רודוס 

בשנת 2004 יצאה משלחת נוער לחקר שואת יהודי רודוס. קבוצת הנוער התלוותה לקבוצת ניצולות שואה שהגיעו לאי במסגרת טיול של העמותה להנחלת מורשת יהדות רודוס וקוס. במפגש בין הקבוצות שמעו בני הנוער ממקור ראשון על המורשת היהודית באי ועל חורבנה של הקהילה בידי הצורר הנאצי. מפגשים נוספים התקיימו בין משלחת הנוער למזכירת הקהילה היהודית ולניצול השואה סמואל מודיאנו אשר סיפר את סיפור חייו. בנוסף, נערכו ביקורים בבית הכנסת ובמוזיאון היהודי הצמוד אליו, ונערך טקס זיכרון לזכר קורבנות השואה בבית העלמין היהודי, ליד האנדרטה שהוקמה במקום. 

לכתבות בנושא המסעות ברודוס: 

רודוס - חלק ראשון 

רודוס - חלק שני 

רודוס - חלק שלישי 

לגלריית תמונות 

כתבה על המסע לרודוס 2009 

 

2003 

משלחת סאלוניקי 

בשנת 2003 יצאה משלחת נוער ראשונה מסוגה לחקר שואת הקהילות היהודיות ביוון. הסיור כלל ביקור בבתי הכנסת בו נערכו תפילות והקפות שמחת תורה, ביקור בבית הקהילה היהודית ומפגש עם ראשי הקהילה, ביקור בבית האבות במהלכו נערכו שיחות עם ניצולות שואה, עריכת טכס זיכרון ליד אנדרטת הזיכרון לשואה בכיכר החירות, סיור בבית העלמין היהודי וקיום טכס זיכרון ליד האנדרטה לזכר קורבנות השואה בבית העלמין, מפגש טעון ומרגש וסיפור חיים של ניצולי השואה מר היינץ קוניו ואריקה אמריליו, ביקור בשרידי שכונת גטו הירש ותחנת הרכבת ממנה יצאו הטרנספורטים לאושוויץ. כמו כן ביקור באנדרטאות לזכר קורבנות השואה בקוואלה ולאריסה. לכתבה המלאה 

לגלריית תמונות 

.