מסעות יוון | בעקבות הקהילות היהודיות | אריה דרזי | במלאת 70 שנה לגירוש ולהשמדה

יולי 2014 - המסע לטקסי הזיכרון במלאת 70 שנה לגירוש ולהשמדה

בחודש יולי שנת 2014, נערכו ברודוס ובקוס טכסי זיכרון במלאת 70 שנה לגירושם של בני הקהילה , ורציחתם במחנות הריכוז.
תחילה נערך טקס הזיכרון באי קוס. עשיתי את דרכי מרודוס לקוס על גבי מעבורת יחד עם מספר מוזמנים שהגיעו לטקס, ממדינות רבות, רובם ככולם בני קהילת רודוס וצאצאי משפחותיהם.
בית העלמין בקוס היה מלא מפה לפה, ומתברר כי הוזמנו רבים מנכבדי האי, בהם ראש העיר, ראש הכנסייה הנוצרית, וכן דור שני ושלישי לצאצאי יהודי רודוס וקוס. שמחתי לפגוש במקום גם את גב' קארן, תושבת האי קוס, בתו של מישל מנשה אשר נפטר בשנת 1995 ונקבר בבית העלמין היהודי.
שמחתי לגלות כי עבודתי בשיקום בית העלמין היהודי בשנים 2010 – 2011 לא היה לשווא. בית העלמין עבר שיפוץ נוסף, ומעשי הוונדליזם שהיו במקום בשנת 2013, שוקמו לחלוטין. בית העלמין נצבע מחדש בלבן, לכבוד האירוע ונראה חגיגי ומרשים.
בטקס מרגש, בנוכחות של כמאה איש, הועלה זכרה של הקהילה היהודית של קוס אשר גורשה בחודש יולי שנת 1944 ושולחה אל מחנות המוות באושוויץ- בירקנאו. במעמד זה נחנכה אנדרטת זיכרון ליהודי קוס שנרצחו על ידי הצורר הנאצי. לא יכולתי לעזוב את האי מבלי לבקר את ידידי ויקטור מנשה, אחיה של קארן, בן האי, נצר אחרון ליהודי קוס, אשר מפאת מחלה נבצר ממנו להגיע לטקס.
למחרת נערכה עצרת הזיכרון באי רודוס. בית העלמין היהודי, היה מלא מפה לפה ביוצאי רודוס וצאצאיהם. נראה כי המשפחות הגיעו מכל קצווי תבל ובכללם גם מישראל. הטקס שהעלה על נס את זכר המשפחות שנהרגו על ידי הגרמנים בהפצצות על האי בשנת 1944, ובני האי היהודים אשר גורשו ונספו במחנות המוות. עם סיום עצרת הזיכרון, נחנכה אנדרטת זיכרון חדשה, לזכר אותם בני הקהילה אשר נהרגו בהפצצות הגרמניות על האי.
בסיום הטקס לא יכולתי שלא לשוב ולפקוד את קברה של גב' לוצ'יה סולם, אשר חזרה לאי לאחר שחרור המחנות, והקדישה את חייה לשימור בית הכנסת שברובע היהודי באי ונפטרה בשנת 2010.
ראוי להזכיר, כי מול בית העלמין היהודי ברודוס, ממש מעבר לכביש, קיים בית קברות המסומן בצלב בכניסה, בו קבורים חיילי צבאות הברית, אשר נפלו בקרב במלחמת העולם השנייה. אני מזכיר זאת משום שבבית הקברות הזה, נמצאים קברותיהם של שני חיילים יהודים, אשר נפלו בקרב, האחד בצבא בריטניה והשני מדרום אפריקה. במהלך ביקוריי ברודוס אני שב ופוקד את הקברים. לאחר העצרת בבית העלמין היהודי נערך טקס זיכרון לחיילים אלה, נאמר קדיש ונערכו טקסי אשכבה.

גלריות תמונות:

עצרת הזכרון ברודוס 2014

בית הקברות הצבאי 2014

טקס הזכרון באי קוס 2014